برندگان جایزه‌ی معمار که به دلیل قطع پخش زنده و عدم اعلام رسمی برگزارکننده تا الآن به طور شفاهی نقل می‌شدند با انتشار خبری توسط پایگاه معمار ایرانی نزدیک به تحریریه نشریه معمار اطلاع رسانی شدند.

این جایزه که از سال ۱۳۸۰ توسط نشریه معمار برگزار می‌شود و به معرفی برترین طرح‌های معماری می‌پردازد که از نظر خلاقیت و نحوه‌ی به کارگیری قضا در خدمت کاربری شاخص هستند. امسال نیز این جایزه در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسکونی آپارتمانی و مسکونی تک‌واحدی برگزار می‌شود.

تمام پروژه‌های ساخته‌شده پس از انقلاب در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسکونی تک‌واحدی و مسکونی آپارتمانی در ایران که در دوره‌های قبل جایزه معمار شرکت نکرده‌اند، مجاز به شرکت در رقابت سال جاری بودند و در چهار گروه جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. پروژه‌های معماری داخلی، اگر دخل و تصرف در اجزای ثابت فضای آنها صورت گرفته باشد، امکان شرکت در گروه بازسازی را داشته‌اند؛ اما پروژه‌های مرمتی مجاز به شرکت در رقابت نبودند.

مبلغ کل جوایز ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است که بنا به صلاحدید داوران بین برندگان چهار گروه تقسیم شد. داوران «جایزه معمار ۹۶» جی ونژن، حسین شیخ زین‌الدین، رضا دانشمیر، علی کرمانیان و رامبد ایلخانی بودند. روش داوری همچون سال‌های گذشته شامل چند مرحله حذف و انتخاب برای گزینش پروژه‌های نیمه‌نهایی، نهایی و برندگان در هر چهار بخش بود. داوری آثار ارسالی به دبیرخانه‌ی این جایزه بر اساس معیارهای عمومی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که به این شرح هستند:

  • خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان
  • مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از‌جمله: محدودیت‌های اقتصادی، شرایط خاص سایت از‌نظر ابعاد و اندازه‌ها،‌ ضوابط و رویه‌های قانونی (به‌ویژه در شهرها)، دشواری‌های فنی و …
  • دقت و نوآوری در طراحی جزئیات
  • توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی،‌ ارزش‌های زیست‌محیطی و تعهدات اجتماعی

 

گروه مسکونی تک‌واحدی

رتبه اول مسکونی تک‌واحدی: ویلای چشم‌چران، مینودشت / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی)

رتبه دوم مشترک مسکونی تک‌واحدی: ویلای ونوش، مازندران / دفتر معماری ۵۱-۳۵ (حمید عباسلو، عباس یاقوتی، ندا ادیبان راد)

رتبه دوم مشترک مسکونی تک‌واحدی: ویلای شماره سی، البرز / سعید میرمحمدصادقی، لادن زارعی

رتبه سوم مسکونی تک‌واحدی: دوگانه صفادشت / دفتر دیگر (علیرضا تغابنی)

گروه مسکونی آپارتمانی

رتبه اول مسکونی آپارتمانی: مجموعه مسکونی خواب آرام، اصفهان / گروه طراحی فضا، رویداد، شهر (محمد عرب، مینا معین‌الدینی، الهه حاج‌دایی)

رتبه دوم مشترک مسکونی آپارتمانی: آپارتمان ۱۱۱، البرز / مهندسان مشاور نگین شهر آینده (علی نقوی نمینی)

رتبه دوم مشترک مسکونی آپارتمانی: ساختمان مسکونی خیابان منظریه، تهران / دفتر معماری ساو (امین فراهانی)

رتبه سوم مشترک مسکونی آپارتمانی: ساختمان مسکونی خانه کوچک، اصفهان / مسیح فضیله

رتبه سوم مشترک مسکونی آپارتمانی: آپارتمان مسکونی ملک، اصفهان / دفتر معماری پیرامون (بهروز شهبازی، با همکاری مهران قرائتی)

گروه عمومی

رتبه اول عمومی: باغ کتاب تهران / مهندسان مشاور هسته طراحی [فضای چهارم] (سام طهرانچی)

رتبه دوم عمومی: حضور در هرمز / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی، گلناز بهرامی، فاطمه رضایی فخرآستانه)

رتبه سوم مشترک عمومی: کیوب کلاب، تهران / دفتر معماری آن (مهراد حبیبی، ‌روزبه قائم‌مقامی)

رتبه سوم مشترک عمومی: ته باغ رستوران محمد، اصفهان / دفتر فرایند منطقی در طراحی معماری (احسان حسینی، الهام گرامی‌زاده نائینی)

گروه بازسازی

رتبه اول بازسازی: آشپزخانه آبان، تهران / مجید زمانی، محدثه یونسی، علی غرقی

رتبه دوم بازسازی: گالری نبشی، تهران / طراحان و بناکنندگان زاو (محمدرضا قدوسی، روشنک سجادیان)

رتبه سوم بازسازی: بازسازی نمایندگی کاشی تبریز و Keraben، همدان / دفتر معماری موسوی و همکاران (سیدجلیل موسوی)

مطالب بیشتری نیست
کانال تلگرام